مقاله ها

بررسی علت های سوختن چوب هنگام برش با تیغ اره دیسکی

سوختن چوب هنگام برش

با روی کار آمدن دستگاه‌های پیشرفته و صنعتی مانند دستگاه cnc، دیگر استفاده از روش‌های قدیمی برای برش قطعه‌های مختلف از جمله چوب و فلز از کار افتاده و تمامی کارهای برش با دستگاه‌های جدید انجام می‌گیرد. برای اینکه افراد بتوانند برش‌هایی تمیز و خوب انجام دهند، باید با نحوه‌ی کار و اتصال تیغ اره‌ها به خوبی آشنا شده باشند. اینکه از چه نوع تیغ اره‌ای برای برش استفاده کنید و یا چگونه آن را در محل مخصوص قرار دهید، تأثیر زیادی روی نتیجه‌ی کار داشته و از اهمیت بالایی برخودار است چرا که در صورت رخ دادن اشتباه جزئی نیز ممکن است قطعه‌ی کار دچار آسیب شود.

در میان قطعه‌هایی با متریال‌های متفاوت، چوب‌ها حساس‌ترین آن‌ها بوده و همواره در حین برش دچار مشکلاتی از قبیل سوختگی، شکستن، لب پر شدن و … می‌شوند. به عنوان مثال اگر در هنگام برش بنابر مشکلاتی، چوب دچار سوختگی شود، بافت قطعه دچار آسیب شده و حتی با چسب و دستگاه نیز به قطعه‌های دیگر متصل نمی‌شود.

اغلب برای برش قطعه‌های چوبی از تیغ اره الماسه‌های دیسکی استفاده می‌شود که انتخاب و استفاده‌ی صحیح از آن‌ها برای داشتن نتیجه‌ی برش بهتر و جلوگیری از سوختن چوب هنگام برش بسیار موثر می‌باشد. علاوه بر تیغ اره دیسکی عوامل دیگری نیز در سوختن چوب هنگام برش موثر هستند که در اینجا به بررسی بیشتر این موضوع خواهیم پرداخت.

سوختن چوب هنگام برش چه تأثیری روی نتیجه کار دارد؟

همانطور که گفتیم سوختن چوب هنگام برش با تیغ اره‌ی دیسکی، می‌تواند آسیب‌های جدی به قطعه‌ی کار وارد کرده و در برخی موارد چوب را غیر قابل استفاده کند. در هنگام سوختن چوب، علاوه بر اینکه محل سوختگی تیره می‌شود، باعث تخریب بافت آن شده و مانع از اتصال به قطعه‌های دیگر با چسب می‌شود. به طوری که حتی نمی‌توان با دستگاه لبه چسبان و چسب گرانول نیز نوار PVC را چسباند. پس اگر با عوامل سوختن چوب در هنگام برش آشنا نشده و از آن‌ها جلوگیری نکنید، ممکن است قطعه‌ی شما غیر قابل استفاده شود.

سوختن چوب هنگام برش

چه عواملی باعث سوختن چوب هنگام برش می‌شوند؟

سوختن چوب در هنگام برش از جمله مشکلاتی می‌باشد که اغلب افراد فعال در این زمینه با آن روبرو می‌باشند. عوامل مختلفی در سوختن چوب هنگام برش موثر هستند که برخی از آن‌ها مربوط به اپراتور دستگاه بوده و برخی نیز به تنظیمات دستگاه مربوط می‌باشند. برخی مشکلات دیگری نیز وجود دارند که اگر آن‌ها را رفع نکنید قطعه‌ی شما دچار سوختگی خواهد شد که برخی از مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

  • انتخاب مناسب تیغ اره
  • نحوه‌ی قرار گیری تیغ اره الماسه دیسکی
  • کثیف و کند بودن تیغ اره دیسکی
  • گونیای دستگاه برش
  • سرعت گردش تیغ اره الماسه دیسکی
  • نحوه‌ی قرار گیری چوب بر روی سطح برش

در ادامه به بررسی هر کدام از این مشکلات می‌پردازیم.

انتخاب مناسب تیغ اره

یکی از موارد مهم و تاثیر گذار در برش چوب، انتخاب مناسب و درست تیغ اره برای برش می‌باشد. اگر از تیغ اره‌ی اشتباه برای برش استفاده کنید، قطعه‌ی شما دچار سوختگی خواهد شد. پس به هیچ عنوان از تیغ اره‌ی برش ام دی اف برای برش چوب استفاده نکرده و سعی کنید با انواع تیغه اره‌های دیسکی آشنایی کامل داشته و از مناسب‌ترین آن‌ها  استفاده کنید.

نحوه قرار گیری تیغ اره الماسه دیسکی

کوچک‌ترین جابجایی تیغ اره می‌تواند آسیب‌های جدی از جمله سوختگی به قطعه‌ی مورد برش وارد کند. همچنین عدم اتصال صحیح تیغ اره در مکان مخصوص، می‌تواند باعث لب پری و یا شکستگی شده و در هنگام قرار دادن تیغ اره‌ی دیسکی حتماً توجه کنید که تیغ اره بالا و یا پایین‌تر از محل مخصوص قرار نگیرد.

کثیف و کند بودن تیغ اره دیسکی

اگر می‌خواهید که برشی تمیز و ایده آل داشته باشید، حتماً قبل استفاده از تیغ اره دیسکی آن را از هر گونه گرد و غبار و روغن تمیز کنید چرا که در صورت کثیفی سرعت برش نیز کاهش یافته و این کار ممکن است سبب سوختگی چوب شود. علاوه بر آن کثیفی تیغه می‌تواند سبب کندی تیغ اره نیز شود. اگر تیغ اره‌ی دیسکی شما به سبب عوامل مختلف کند شود، در هنگام برش حرارت زیادی ایجاد کرده و در نتیجه موجب سوختگی چوب می‌شود. سعی کنید حتماً بصورت دوره‌ای تیغ اره‌های دیسکی خود را بررسی کرده و در صورت کند بودن، نسبت به تیز کردنشان اقدام کنید.

سوختن چوب هنگام برش

گونیای دستگاه برش

گونیایی که در هنگام برش مورد استفاده قرار می‌گیرد نیز نقش اساسی در نتیجه‌ی برش و سوختن چوب دارد. بطوری که اگر به درستی تراز نشده و انتهای آن به سمت تیغه منحرف شده باشد، قطعه‌ی چوبی شما سوخته و غیر قابل استفاده می‌شود. پس حتماً قبل از شروع به کار، گونیای دستگاه را بررسی کرده و از تراز بودن آن اطمینان حاصل کنید.

سرعت گردش تیغ اره الماسه دیسکی

تنظیم سرعت برش چوب‌های مختلف اغلب تجربی بوده و در هر نوع چوب متفاوت می‌باشد. به عنوان مثال چوب‌هایی مانند افرا و گیلاس اگر با سرعت کمی برش داده شوند، سریعاً می‌سوزند. توجه داشته باشید که در هنگام برش تمامی چوب‌ها اگر سرعت کم باشد، احتمال سوختگی افزایش پیدا می‌کند. اما از طرفی در صورت داشتن سرعت بیش از حد، ممکن است قطعه دچار لب پری و یا شکستگی شود. پس حتماً سعی کنید سرعت مناسب برای برش را پیدا کنید.

نحوه‌ی قرار گیری چوب بر روی سطح برش

در هنگام برش چوب سعی کنید قطعه را محکم نگه داشته و دست خود را حرکت ندهید چرا که با تکان خوردن چوب احتمال سوختن آن نیز افرایش پیدا می‌کند.

در صورت سوختن چوب هنگام برش چگونه آن را ترمیم کنیم؟

همانطور که می‌دانید پیشگیری بهتر از درمان است. پس حتماً سعی کنید با رعایت موارد گفته شده از سوختن چوب‌های برش داده شده خودداری کنید. اما اگر به هر دلیلی قطعه‌ی شما دچار سوختگی شد، می‌توانید با استفاده از سنباده و یا اسکنه سطح آن را تمیز کنید. البته سنباده و اسکنه در مواردی موثر هستند که سوختگی خیلی کم باشد چرا که در اغلب موارد قطعه‌ی سوخته شده کارایی خود را از دست می‌دهد.